Тема:
Життя – найкраща цінність.
Мета:
Формувати вміння аналізувати свої почуття, думки, бажання. Розвивати мислення, мову.
Виховувати прагнення до дієвості, активності, творчості у житті, бажання самому творити свою долю.
Обладнання:
Біблія, Конституція України, ілюстрації, макет річки, картки з інформаційним завданням, плакат з запитанням висловів знаменитих людей на дану тему.
А ми живі, нам треба поспішати
Зробити щось, лишити по собі.
(Л.Костенко)
Єдине, що від нас залежить, -
Принаймні вік прожити як належить.
(Л.Костенко)
Щастя – не слова, не гроші,
Все це минає
Щастя – це люди хороші,
Шана людськая...
Там де складніше, де важче,
Швидше знайти його вдасться,
Руки твої роботящі –
Ось твоє щастя.
(О.Підсуха)
Хід уроку
1.
Організація класу до уроку.
Учні сідають у коло за 5 столів о о – вчитель
- учнів
2.
Оголошення теми уроку.
Тема сьогоднішнього першого уроку: “Життя – найвища цінність”: Подумайте хвилину про що будемо вести мову на ньому.
3.
Очікувальні результати.
Інтерактивна технологія “закінчи речення”.
На дошці записане речення: “Від сьогоднішнього уроку на тему. Життя – найвища цінність я очікую... (Кожен по черзі висловлює свою думку).
- Зрозуміти, що таке людське життя.
- З’ясувати, яку цінність складає людське життя.
- збагнути, що таке життєві цінності.
- Зрозуміти для чого людина живе.
- З’ясувати що зробити, що життя було повноцінним.
- Збагнути, яка моя роль у житті людства.
- Навчатися дорожити кожною хвилиною життя.
- Навчитися керувати своїм життям.
4.
Розповідь вчителя.
Найцінніше, що э у людини – це її життя. Воно дається їй тільки раз і кожній своє. Довге чи коротке, воно триває лише від народження і до смерті, його не можна прожити двічі.
Учень
. Скільки б не судилося страждати,
Все одно благословлю завжди
День, коли мене родила мати,
Для життя, для щастя, для біди.
Як мені даровано багато
Скільки в мене щастя і журби!
На землі смітись і страждати
Жити і любить поміж людьми!
(В.Симоненко).
Так, життя – це безцінний дар, який людина одержує при народженні. Проте як вона зуміє розпорядитись цим даром залежить від неї самої. Життя можна витратити на різні задоволення, на те, щоб отримати якомога більше приємних вражень, насолод. Але таке життя – порожнє.
Життя має величезну цінність вже само по собі, не варто розтринькувати його на щось менш цінне, в тому числі лише на самі задоволення.
Людина повинна дорожити своїм життям навіть тоді, коли воно у неї чомусь не складається, коли у ньому більше незгод ніж радощів.
Багато видатних людей були у своєму особистому житті нещасливими, але вони зуміли настільки збільшити цінність свого життя, що стали практично безсмертними.
Так, кожен день свого свідомого життя Т.Г.Шевченка переплавлений ним у золоті рядки його невмирущих творів. Він пише:
Наша ціль – людське щастя і воля
Розум владний без віри основ
І братерство велике, всесвітнє –
Вільна праця і вільна любов.
Чи Леся Українка, будучи прикутою до ліжка, а скільки в її словах любові до життя:
Ні, я жива, я вічно буду жити,
Я маю в серці те, що не вмира.
Або: Ні, я хочу крізь сльози смітись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії, таки сподіватись,
Жити хочу! Геть думи сумні!
Таємниця життя... Вона хвилювала людей завжди. Зараз ви ознайомитеся з гіпотезами про походження людського життя на землі.
Гіпотеза – це наукове допущення, яки висувається з метою пояснення якогось явища і потребує перевірки та обґрунтування.
5.
Робота в групах.
Кожній групі роздається текстова інформація.
Завдання:
1) Уважно прочитайте інформацію
2) Обміняйтесь думками
3) Зробіть висновок: розкажіть іншим.
1 група “Усмішка”
У міфологічному світогляді походження людського життя пояснюється породженням людини тваринами, або виникнення їх із якоїсь частини тіла тварини.
Міф – переказ у якому події зображені у фантастичній формі.
Або в залежності від того чим займалися первісні люди: збиральництвом, мисливством, рибальством. Якщо людина займалась мисливством – значить походить від тварин, якщо рибальством – від риби, землеробством – в рослин.
А у Старогрецькій міфології Титан Прометей створює людину з глини, змішуючи її зі сльозами і дарує їй вогонь, навчає мистецтва та ремесел.
(Показую ілюстрації).
2 група “Сонечко”
У релігійному світогляді Бог створив людину по образу своєму. У Біблії сказано про 6 день творіння світу: “І створив Господь Бог людину з пороху земного, і дихання життя вдихнув у ніздрі її, - і стала людина живою душею.
(Показую ілюстрації).
Космічні гіпотези виникли ще в V ст. до н. ери.
Суть їх в тому, що “насіння життя” знаходиться у космічному пилі, метеоритах, кометах і заноситься на планету.
Вчені, досліджуючи уламки метеоритів знайшли практично всі речовини, що складають усе живе на землі.
Або ще одна гіпотезі, що життя на Землю заведене.
Космічні прибульці залишили на Землі своїх представників.
4 група “Здоров’я”
Еволюційна гіпотеза ґрунтується на тому, що людина має земну передісторію. Чарльз Дарвін, багато років тому розробив вчення. В якому йдеться, що людина походить від найнижчих і є останньою ланкою в ланці розвитку живих істот. Її предки – людиноподібні мавпи. Становлення людини пройшло за допомогою правці, мови, удосконалення мозку.
(Показую схему ланцюга розвитку живих істот)
5 група “Щирість”
Гіпотезі штучного походження людини (виникла недавно) пов’язана з розвитком науково-технічного досягнення людства: створення роботів, вирощування зародків людини в пробірці, клонування.
Основною думкою тут є те, що людину створено представниками неземних цивілізацій, які експериментуючи створили людство.
6.
Презентація думок, висновки.
7. Бесіда вчителя з класом
.
От і народилася дитина, вона ще нічого не встигла зробити, але її життя є величезною цінністю для батьків та суспільства. Батьки, допомагаючи стати на ноги іншій людині виправдовують власне існування, роблять його більш цінним. Всі батьки сподіваються , що їхні діти, коли виростуть, здійснять те, чого не змогли, або не зуміли здійснити вони самі.
По-друге, життя, яке щойно почалося, має особливу цінність, бо воно необмежене в можливостях. У дитини все ще попереду. Кожна дитина за сприятливих умов може стати видатною особистістю, зробити багато прекрасного, доброго, корисного. Тому обов’язок батьків, суспільства забезпечити кожній дитині гідні умови для її розвитку. Про що і записано у Конституції України. Ст. 27 гласить: “Кожна людина має невід’ємне право на життя. Обов’язок держави захищати життя людини.
Учениця.
Я народилась в Україні
І почала життя своє
Тут небеса високі й сині,
На що не глянеш – все моє!
Трава для мене зеленіє,
Для мене світлі, ясні дні
І сонце пестить та леліє,
Летять до серед денька пісні.
Тут кожна квіточка співає
Струмочок ніжно жебонить
У краю кращого немає
Де б я могла так вільно жить!
Твоя це мати – Батьківщина,
Твій дім з малих, дитячих літ
Звідсіль дороги і стежини
Тобі лежать в широкий світ
(Л.Компанієць).
Далі дитина підростає, починає замислюватись над змістом свого життя: ким вона стане, яку професію обере, що дорого зробить для інших, який буде вести спосіб життя, чи недаремно проживе свій вік.
8.
Читання та обговорення статті чеського соціолога Іржі Томана.
Уявіть собі надзвичайно широку ріку, в якій, один біля одного, пливуть багато човнів, кожен з яких уособлює людську долю. Вільна течія річки –це ніби плин часу.
Більшість човнів несе течія життя. Мало є таких людей, які з самого початку плавання знають, або в ході його усвідомлюють куди їм треба доплисти, і скеровують свій човен у цьому напрямку – до певної мети. Цілком ймовірно. Що вони до неї допливуть.
З інших плавців багато хто здивується, куди це їх винесла вода і чому вони засіли на мілині. Саме до них і належать люди, які ніколи не аналізували своїх бажань, свої мети, ніколи не замислювались яким чином можна їх здійснити. Принаймні, їх завжди обійдуть ті, хто відзначається цілеспрямованістю.
- Що уособлює у собі течія річки?
- Чому більшість човнів пливе за течією, не задумуючись куди?
- Що станеться з цими людьми?
- Що станеться з людьми, які знають куди пливуть?
9.
Гра-роздум “Що б я хотів”.
Зараз кожен візьме човник, який є біля кожного з вас, і напише на ньому гасло, з яким думає йти по житті. А потім пустить по “Течії життя”.
(Кожен учень прикріплює свій човник на макет річки, що є на дошці).
Гасла (надруковані на листку біля кожного учня)
1. Важке – не значить непереборне (Демокріт)
2. Незважаючи ні на які перешкоди, я буду йти до своєї мети (Монов)
3. Щоб досягти великого, треб починати з малого. (Чехов)
4. Перші кроки завжди найважчі. (Пагор)
5. Коли руйнується план, немає кращої розради як на його місці побудувати новий. (Поль)
6. Якщо знайдеш у житті легку дорогу, знай: вона не веде нікуди. (Кларк)
7. Людина зростає тоді, коли тягнеться вгору. (Горький)
8. Хто не йде вперед, йде назад: стану нерухомості не існує. (Лукрецій)
9. Найсильніший той, хто має вдалу на собою. (Павлов)
10. Бережіть час – це тканина з якої виткане життя. (Річардсон)
11. Людина народжена для діяльності. (Вольтер)
12. Краще зноситися, ніж заржавіти. (Дідро)
13. Праця – найкращий шлях до того, щоб любити життя. (Ренан).
14. Тиждень роботящої людини – 7 днів, тиждень ледаря – 7 “завтра” (нім. прислів’я)
15. Не має вищого покликання. Як бути потрібним і корисним багатьом людям (Монтекск’є).
16. Людина – сама причина усіх своїх страждань. (Піфагор)
17. Мистецтво жити - це жити з перспективою. (Гладков)
18. Будьте самоуками, а не ждіть, поки вас навчить життя. (Бальзак)
19. Без працьовитості нема ні талантів, ні геніїв. (Менделєєв)
20. Якщо я знаю, що знаю мало, доб’юся того, щоб знати більше. (Ларошфуко)
10.
Фізкультхвилинка
Ми маленькі діточки
Мов тоненькі свічечки,
Горимо, палаємо,
Дружно підростаємо.
Старанно навчаємось
Спортом всі займаємось
Щоб горіти й не згорять
Й долю свою будувать.
І світити навіки,
Щоб раділи всі батьки.
11. Робота в групах
Робота з текстом народного переказу “Рівна спадщина” (Таємниці віків. Київ. Грамота, 2001. ст. 262).
Завдання:
1) Прочитайте текст
2) Дайте відповіді на запитання
3) Зробіть висновок
1 група
- Кого любив батько?
- Що він вирішив йому віддати?
- Чи принесло йому це щастя в житті?
2 група
- Чому сумувала мати?
- Хто дав їй пораду?
- Чи зрозуміла вона її суть?
3 група
- Чи послухала мати поради?
- Чи засумував менший син коли дізнався про спадщину?
- Який він знайшов вихід?
4 група
- Чи добре вчинив батько з синами?
- Що робив старший син?
- Чому він залишився з нічим?
5 група
- Чого вчить нас даний переказ?
- Яке найбільше багатство у житті людини?
12.
Літературний огляд (перевірка домашнього завдання).
1 група
Бережіть години, бережіть хвилини,
Кожную секунду навіть бережіть
Пам’ятайте, час наш дуже швидко плине
Можемо не встигнуть ми усе зробить
Справ у нас багато, треба гарно вчитись
Щоб розуму набратись, корисними стать
Дбати про Вкраїну – нашу Батьківщину
Мріями й ділами до зірок дістать.
Як бджілки працьовиті, будьмо милі діти,
Щоб руки золоті мали ми завжди
І тоді за всіх ми будемо радіти,
Ми скарб ваш найдорожчий
Вона і він і ти.
(Н.Булда)
2 група
Спитай у тата чи у мами,
Які професії у них,
Професій в світі є чимало,
Сповна їх вистачить на всіх.
Та є одна поміж професій
Якої вчаться всі в житті
Яка для кожного найперша,
Якої вчитимешся й ти
Учитель, лікар чи геолог,
Письменник, слюсар чи шахтар
Всі називають головною
Одну професію – школяр
Бо всім відомо, що без школи.
Без знань, що мусиш там набуть,
Не станеш у житті ніколи
Тим, ким з дитинства
Мрієш буть.
(А. Костецький)
3 група
Що треба для повного щастя людині?
Сводоба і мир та ранкова роса
А ще небеса мирні, райдужні, сині
І неповторна безмежна краса.
А ще треба радість і сонце в зеніті,
Здоров’я і сили, багато тепла
Ще тато і мама найкращі у світі
І пісня чарівна, що завжди була
Хай сонячний зайчик стрибає по хаті,
Хай казку дарує і щире тепло
Щоб всі ми були і здорові й багаті
І щастя веселе у хаті жило.
Щоб сонце ласкаве усіх зігрівало,
А сонячний промінь світився в душі.
Бо ж, справді, нам треба для щастя чимало:
Довкілля прекрасне і поклик душі.
4 група
Якби це світ ми вміли розгадати!
Для чого ми живемо на землі...
Ц що нам необхідно просто знати
Хоч поки що ми діточки малі
Усі ми в світ прийшли, щоб жити,
І на Землі добро творити.
Учитись, працювати, любити
І недаремно вік прожити.
5 група
Щоб цвіла Україна моя
Ми даємо обіцянку нині!
Вчитись так, що набуті знання
Пригодились моїй Батьківщині
Присягаєм наш край рідний
Над усе любити
Рідний нарід шанувати
І для нього жити.
Як завтра день угледять люди,
Як зійде сонце золоте,
Так Україна жити буде!
Так наша доля процвіте!
13.
Музична хвилинка
Пісня “Молитва за Україну” Вірші М. Ковалка, муз. Алли Мігай. (ж. Поч. шк. № 12. 2002 р.).
14.
Рефлексія.
- Яку теми ми обговорювали?
- Чи досягли очікувальних результатів?
- Гра “Сонячні промінчики життя”
(Що треба людині, щоб життя стало найвищою цінністю) кожен ставить промінець до сонечка з написом)
(щастя, здоров’я розум, терпіння, професія, самовдосконалення, доброзичливість, впевненість наполегливість, цікавість, справедливість, принциповість, цілеспрямованість, дбайливість, товариськість, щирість, рішучість, захопленість).
Домашнє завдання
.
Написати у творчих зошитах твір-мініатюру на дану тему.
|