Урок-конференція
Тема. Оповідання Б. Грінченка «Олеся»
Мета: розкрити на основі твору Б. Грінченка «Олеся» риси характеру, що ведуть героїв до подвигу в ім'я свого народу; вчити аналізувати образ героя, переказувати поширено та стисло головні місця, працювати з додатковою літературою колективно та індивідуально; розвивати та збагачувати усне мовлення та словниковий запас школярів; виховувати патріотичні почуття.
Обладнання:табло «Портрет героя», словникові слова, додаткова література по темі, прислів'я, карта, виставка малюнків «Україно моя...»
Хід уроку
I.Організація класу. Привітання класу.
II.Вступна частина.
Учитель: Хліб і сіль, верба та калина, духмяні трави та квіти — це одвічні символи, які виплекала та подарувала нам українська земля.
1учень:
Хлібина — це справжній оскол сонця на моїй землі.
2учень:
Не ми хліб носимо а хліб — нас.
3учень:
Біля хати — квіти,
Мальви та жоржини
Й ніби сонце сходить
Соняшник за тином!
4учень:
У червоному намисті
Коло річки в зелен - листі
Розпишалася калина,
А із нею й тополина.
Учитель: Діти, ми з вами живемо на Україні. Тут ми народилися, вимовили перші слова, на цій землі живуть наші батьки, жили діди, прадіди. Тут вони орали та сіяли, мріяли, любили, співали, захищали, боролися, славилися гостинністю, були терплячими та гордими.
До уроку ви своїми руками створили виставку малюнків «Україно моя...», на яких показали неповторну красу української природи, мирну працю, звичаї нашого народу. Такою постала у вашій уяві Україна. (Учні розглядають виставку малюнків).
Які кольори переважають на малюнках? (зелені, сині, блакитні, жовті)
Діти, а в моїй уяві постала Україна: знедолена та багатостраждальна, велична та нескорена. Бо були часи, коли чорними хмарами сунули вороги з усіх боків на землю нашу і червоною рікою лилася кров синів і дочок України.
Вона така гарна, а проте
Так нещаслива, скільки лиха
Знесла, що квилить лихо те
В її каждіській пісні стиха.
(«Моя любов» І.Я. Франко)
Саме за таку Україну в усі часи історії платили наші, українські предки високу ціну, а дуже часто — найвищу — життя. Я зараз відчуваю трепіт ваших сердець, бо знаю, що вдома ви читали сторінки оповідання «Олеся», пережили трагедію невеликого села на Волині, де жили прості люди — хлібороби.
Назвіть оповідання та автора, з яким ви познайомилися вдома.
III. Основна частина.
1.Оголошення теми та мети уроку.
Сьогодні на уроці читання ми проводимо конференцію за оповіданням Б/ Грінченка «Олеся».
Я впевнена, що на сьогоднішньому уроці ви відкриєте для себе неписані закони героїзму, за яким жили та будуть жити справжні сини та дочки нашого народу.
2.Знайомство з учасниками конференції (учні працюють групами).
Група істориків дасть нам цінну інформацію про історичне минуле нашої країни.
Група читачів подарує нам насолоду від читання.
Група лексиків поведе нас у світ багатства та краси рідної мови.
Група літераторів познайомить нас з додатковою літературою різних жанрів за даною темою.
Секретар зафіксує на табло найбільш цінні думки.
3.Робота над першою частиною оповідання «Олеся».
Завдання 1. Представника з групи лексиків прошу записати план твору на дошці.
Завдання 2. Ми з групою істориків до уроку готували історичну довідку. Вона мене надзвичайно вразила. Послухайте.
Історична довідка № 1.
(Про боротьбу наших предків з печенігами, німцями, литовцям поляками та іншими загарбниками за свою незалежність.)
Який зв'язок має історична довідка з темою нашогоуроку?
Завдання 3. Представника з групи лексиків прошу провести словникову роботу до першої частини оповідання. (Вулоговині, безщасні).
Завдання 4. Група читачів поведе нас першими рядками твору. Запропонуйте свою назву до цієї частини (Це було давно, на Волині).
4.Робота над другою частиною оповідання. Прочитайте назву другої частини. (Сім'я діда Данила).
А яку назву можете дібрати ви? (Нова - сім'я діда Данила).
Поясніть, чому саме «Нова сім'я»?
Завдання 1. Словникова робота по другій частині оповідання, (пасічникував, багновище, верста).
Завдання 2. Представники групи читачів прочитають уривок другої частини за дійовими особами, (дід Данило, дівчинка Олеся, Михайлик - стрибунець та слова автора).
Якою постала перед вами головна героїня твору? (веселою, життєрадісною, працьовитою...)
Завдання 3. Прошу секретаря заповнити табло «Портрет героя».
5.Робота над третьою та четвертою частинами оповідання.
Завдання 1. Лексики проводять словникову роботу по третій та четвертій частинах оповідання, (загаялись, маячили, щосили, аркан). Як називають ці частини?
Завдання 2. Читачі порівнюють поведінку Михайлика та Олесі. Зачитають слова, що передають стан її душі (вибіркове читання). Прослідкуємо за народженням подвигу у людській душі, в дули дитини, (стислий-переказ 4-ї частини).
Які почуття викликали у вас дії Олесі? (хвилювання, захоплення...)
Якою перед вами постала у цих частинах оповідання Олеся? (рішучою, безстрашною сміливою, відважною.)
Народ завжди любив своїх героїв і славив їх у піснях, легендах, переказах, прислів'ях.
6. Робота з прислів'ями. (Діти зачитують підібрані прислів'я).
Зачитайте прислів'я набірного полотна.
• Чия відвага; того й перевага.
• Сміливий-скрізь переможець.
• Герой ніколи не вмре, він вічно в народі живе.
Які риси характеру Олесі підкреслюють ці прислів'я? (героїзм, відвагу, сміливість...)
Такі риси, були притаманні багатьом синам і дочкам — захисникам української землі.
7.Історична довідка № 2. (історики).
(Розповідь про героїв, які прославилися та запам'яталися народу України великою любов'ю та шаною до рідної землі та її людей. Всі вони віддали життя за Україну.)
Як і наша Олеся. — Чи сподобалась вам ця відважна дівчинка? Я впевнена, що ви всі хотіли б бути схожими на неї.
8.Інсценування, (викликаю до себе чотирьох дівчаток) Уявіть, що ви темним лісом ведете ворогів. До першої дівчинки:
—Олесю, втікай доки не пізно! Наздоганяй братика!
(— Не можу, хто ж затримає ворогів?) До другої дівчинки:
—Звідки у твоєму серці така люта ненависть до ворогів? (— Вони вбили моїх батька та матір).
До третьої дівчинки:
—Холодною змією обвив аркан шию. Тобі не страшно?(— Страшно. Дуже страшно).
_, До четвертої дівчинки:
—Яке твоє останнє слово, Олесю? (— Я ненавиджуворогів і привела їх сюди на погибель!)
і— Ненависть ворогів і смерть забрали Олесю...
—Але вона живе. Де живе Олеся? (вона живе в народній душі та пам'яті, в серцях людей).
Отже вона безсмертна. Як безсмертні герої інших оповідань, переказів, легенд.
Завдання. Літератори познайомлять нас із змістом деяких з них. (Оповідання «Маруся Богуславка», вірш «Печенезька облога Києва», дума «Маруся Богуславка», легенда «Погоня», романи «Таємний посол» та «Орда»). Які ж риси характеру притаманні цим героям? (мужність, хоробрість, героїзм). (Секретар зафіксує це на табло) Вам дуже сподобалося оповідання? Чи подобається ва кінець оповідання? Може, ви хочете запропонувати свій? Творче завдання. Змінити кінцівку оповідання. Літератори розкажуть за своїми кінцівками оповідання. Мені також дуже б хотілося, щоб Олеся якимось дивом залишилася живою.
9. Робота над 5-ю частиною оповідання.
Завдання:
—Назва частини (лексики).
—Словникова робота (харчу, обрятувала).
—Головна думка твору (вибіркове читання). Так в чому ж полягає подвиг Олесі?
Що спонукало героїню твору до подвигу?
IV.Підсумки уроку.
Учитель: Кожна людина, незалежно від того хто вона — рядовий чи полковник — здатна на подвиг, якщо їй притаманні безсмертна любов до рідної землі, до свого народу, чесність, доброта, вихованість.
На уроці ми детально опрацювали оповідання «Олеся» та ознайомилися з оповіданням «Маруся Богуславка» та ін.
Порівняйте, чиїм схожі ці герої?
А які ж риси ви вже відшукали у своєму характері?
У житті, такому складному сьогодні, завжди є місце, якщо не для подвигу, то для хорошого, доброго вчинку, добрих справ, коли доводиться поступатися власними інтересами заради товариша чи близької людини, зважитись на сміливий вчинок. Мені б хотілося, щоб ви прагнули успадкувати деякі риси нашої маленької героїні — Олесі. Бо риси героїзму — неписані закони патріота, що ведуть у безсмертя.
Перечитайте їх на табло «Портрет героя»:
—Життєрадісність;
—Працьовитість;
—Рішучість;
—Безстрашність;
—Сміливість;
—Відвага;
—Хоробрість;
—Мужність;
—Безсмертя.
V.Домашнє завдання. (Диференційовані завдання за рівнями).
Чи є місце подвигу сьогодні? (Твір-роздум)
• Хто з прочитаних творів є для мене прикладом? (На кого, з прочитаних творів, я хочу бути схожим?)
• Олеся — мій улюблений герой. (У чому полягає героїзм Олесі?)
|