Контрольна робота з менеджменту підприємницької діяльності
Задача 1
Завдання
Знайдiть оптимальний розмiр партiї матерiалiв
, що закуповуються для вашої фiрми, згiдно даних, якi наведенi у таблицi 1.
Таблиця 1 - Вихiднi данi до задачi 1
| № п/п |
Показник i його умовне позначення |
Одиниця вимiрупоказника |
Значення за варiантом |
| 1 |
Кiлькiсть матерiалiв, що споживається за рiк, S |
Облiковi одиницi |
1500-20*10 = 1300 |
| 2 |
Загальна середньорiчна вартiсть запасу, Зап |
Грн |
15000-20*10 = 14800 |
| 3 |
Страховi внески, Стр |
% |
10 |
| 4 |
Витрати на складськi операцiї та на утримання примiщень складу, Скл |
% |
2*10 = 20 |
| 5 |
Витрати, що пов'язанi iз ризиком псування та морального старiння запасу, Риз |
% |
0,5*10 = 5 |
| 6 |
Витрати на постачання продукцiї, всього, Зпр |
Грн |
10000-20*10 = 9800 |
Розв'язок
Для вiдповiдi на цю задачу виконаємо наступнi розрахунки.
1. Вираховуємо витрати А на постачання одиницi продукцiї:
А = Зпр / S = 9800 / 1300 = 7,54 грн.
2. Визначимо витрати за рiк на утримання одиницi продукцiї:
i = Зап * (Стр + Скл + Риз) / S = = 14800*(0,1+0,2+0,05)/ 1300 = 3,98 грн/од.
3. Вирахуємо кiлькiсть одиниць продукцiї Q0
, що мiститься в однiй партiї:
Q0
= (2*А*S / i)1/2
= (2*7,54 *1300/ 3,98)^(1/2) = 70,18 ≈ 70 од.
4. Кiлькiсть партiй матерiалiв, що повиннi замовлятися щороку:
Кп = S / Q0
= 1300/ 70,18 = 18,52 ≈ 19 партiй.
Таким чином, щороку фiрма повинна закуповувати 19 партiй по 70 облiкових одиниць матерiалiв.
Задача 2
Завдання
Обґрунтувати iндивiдуальний бiзнес за даними, поданими в таблицi 2.
Таблиця 2 - Вихiднi данi по задачi
| № п/п |
Показник |
Одиниця вимiру |
Значення |
| 1 |
Початковий капiтал |
Грн |
1000*10-500 = 9500 |
| 2 |
Запланований прибуток In
|
—"— |
2000*10 = 20000 |
| 3 |
Постiйнi (операцiйнi) витрати FC |
—"— |
200*10+50 = 2050 |
| 4 |
Орiєнтований постiйний попит Сп |
Од. |
100*10 = 1000 |
| 5 |
Змiннi витрати на одиницю продукцiї AVC |
Грн |
10*10 = 100 |
| 6 |
Основнi фонди |
—"— |
2500 |
| 7 |
Запаси |
—"— |
30*10 = 300 |
| 8 |
Рахунки до сплати |
—"— |
2000 |
| 9 |
Цiна виробу, планова P |
—"— |
15*10 = 150 |
| 10 |
Норма амортизацiї обладнання |
% |
10 |
| 11 |
Припустимий розмiр зниження доходу |
% |
30 |
| 12 |
Початковий внесок за обладнання |
% |
10*10 = 100 |
| 13 |
Продано в результатi дiяльностi |
Од. |
500 |
| 14 |
Розширення бiзнесу |
% |
20 |
Розв'язок
Аби визначити мiнiмально рентабельний випуск продукцiї Qmin
, щодо номенклатури якої пiдприємець вже визначився, можна скористатися таким спiввiдношенням:
P*Qmin
= FC + In + AVC*Qmin
Звiдси можна визначити мiнiмально припустимий обсяг виробництва (точку беззбитковостi):
Qmin
= (FC + In
) / (P – AVC) = = (2050+20000)/(150-100) = 441 одиниць.
Бачимо, що орiєнтований постiйний попит Сп на вироби значно бiльший за розрахунковий, тобто Сп = 1000 > Qmin
= 441. Тому цей бiзнес цiлком виправданий.
За вихiдними i розрахованими даними будуємо баланс нашого пiдприємства:
зняли з свого рахунку в банку початковий капiтал 9500 грн;
придбали запаси сировини та матерiалiв для розгортання виробничої дiяльностi на 300 грн;
придбали обладнання вартiстю 2500 грн;
сплатили 100% за обладнання: 2500*1,00 = 2500 грн;
отримали вiльнi грошовi кошти: 9500 – 300 = 8700 грн.
Баланс запишємо в таблицю 3.
Таблиця 3 - Баланс пiдприємства iндивiдуального бiзнесу
| Активи |
Сума |
Пасиви та власнiсть |
сума |
| Грошовi кошти |
11500-300-2500 = 8700 |
Рахунки до сплати |
2000 |
| Запаси |
300 |
Власнiсть володаря |
9500 |
| Основнi фонди |
2500 |
Всього пасивiв та власностi: |
2000+9500 = 11500 |
| Всього активiв: |
11500 |
Задача 3
Завдання
Дати обґрунтовану пропозицію про можливiсть прийняття чи неприйняття додаткового замовлення на виготовлення продукцiї за цiною нижче її собiвартостi
.
Підприємство має пакет замовлень на 1000 од. продукцiї за цiною 15*10 = 150 грн на загальну суму 15*10 = 150 тис. грн, що забезпечує прибуток в сумi 3*10 = 30 тис. грн. Собiвартiсть цих 1000 од. по плану 12*10 = 120 тис. грн, в таму числi постiйнi витрати склали 6*10 = 60 тис. грн.
Забиваем Сайты В ТОП КУВАЛДОЙ - Уникальные возможности от SeoHammer
Каждая ссылка анализируется по трем пакетам оценки: SEO, Трафик и SMM.
SeoHammer делает продвижение сайта прозрачным и простым занятием.
Ссылки, вечные ссылки, статьи, упоминания, пресс-релизы - используйте по максимуму потенциал SeoHammer для продвижения вашего сайта.
Что умеет делать SeoHammer
— Продвижение в один клик, интеллектуальный подбор запросов, покупка самых лучших ссылок с высокой степенью качества у лучших бирж ссылок.
— Регулярная проверка качества ссылок по более чем 100 показателям и ежедневный пересчет показателей качества проекта.
— Все известные форматы ссылок: арендные ссылки, вечные ссылки, публикации (упоминания, мнения, отзывы, статьи, пресс-релизы).
— SeoHammer покажет, где рост или падение, а также запросы, на которые нужно обратить внимание.
SeoHammer еще предоставляет технологию Буст, она ускоряет продвижение в десятки раз,
а первые результаты появляются уже в течение первых 7 дней.
Зарегистрироваться и Начать продвижение
В результатi банкрутства замовник вiдмовився купити у пiдприємства частину продукцiї, в результатi чого по прогнозам мкнеджерв дохiд пiдприємства знизиться на 10*(10-8) = 20%.
Чи вигiдно пiдприємству в такiй ситуацi брати допомiжний заказ на виготовлення 280+10*10 = 380 виробiв за цiною 11*10 = 110 грн, що нижче планової собiвартостi. Та ще й додатковi витрати складуть 5000 грн ?
Розв'язок
В таблицi 4 наведенi данi про рiзнi варiанти замовлень, цiноутворення i прибутку пiдприємства, що розглядається.
Таблиця 4 - Вихiднi i розрахунковi данi по задачi
| Показники |
Варiанти |
| 1-й, 100% |
2-й, 80% |
| Обсяг виробництва, од. |
1000 |
1000-200=800 |
| Цiна за одиницю, грн |
15*10 = 150 |
150 |
| Виручка, тис. грн |
15*10 = 150 |
150*0,8 = 120 |
| Змiннi витрати на од. продукцiї, грн |
60 |
60 |
| Сума змiнних витрат, тис. грн |
60 |
60*0,8 = 48 |
| Сума постiйних витрат, тис. грн |
60 |
60 |
| Собiвартiсть всього випуску, тис. грн |
12*10=120 |
48 + 60 = 108 |
| Собiвартiсть одиницi продукцiї, грн |
120000/1000 =120 |
108/0,8 = 135 |
| Прибуток (+) або збиток (-), тис. грн |
150- 120 = 30 |
120-108 = 12 |
Як бачимо, при заданих вихiдних даних зменшення попереднього замовлення на 20% не призведе до збитку, тому брати додаткове замовлення пiдприємству буде не вигiдно.
Задача 4
Завдання
Обґрунтувати вибiр технологiї виробництва за варiантами А i В.
Варiант А.
Компанiя А проводить складання виробiв iз готових деталей, а потiм продає їх. Витрати при цьому складають:
· постiйнi — 40*10 = 400 тис. грн за рiк,
· змiннi — 17*10 = 170 грн за одиницю продукцiї.
Баланс цiєї компанiї наведений в таблицi 5.
Таблиця 5 - Баланс компанiї А, тис. грн
| Актив |
Сума |
Пасив |
Сума |
| Примiщення та устаткування |
75*10 = 750 |
Акцiонерний капiтал |
100*10 = 1000 |
| Поточнi активи |
25*10 = 250 |
Всього: |
1000 |
| Всього: |
750+250 = 1000 |
Варiант Б.
Компанiя купує додаткове устаткування, яке дозволяє виготовляти окремi деталi власними силами у власних примiщеннях. При цьому постiйнi витрати складуть 900+2*10 = 920 тис. грн, а змiннi — 10*10 = 100 грн на одиницю продукцiї.
Баланс цiєї компанiї наведений в таблицi 6.
Таблиця 6 - Баланс компанiї Б, тис. грн
| Актив |
Сума |
Пасив |
Сума |
| Примiщення та устаткування |
125*10 = 1250 |
Акцiонерний капiтал |
100*10 = 1000 |
| Поточнi активи |
25*10 = 250 |
1%-нi дивiденди |
50*10 = 500 |
| Всього: |
1500 |
Всього: |
1500 |
Вiдсотки за дивiдендами вiднесенi до постiйних витрат.
Виробнича потужнiсть кожного з варiантiв складає 10000 виробiв на рiк. Цiна реалiзацiї одного виробу складає 25*10 = 250 грн. Попит на вироби не обмежений.
Розв'язок
Бачимо, що у варiанта А бiльш високi змiннi витрати, але меншi постiйнi. Бiльш високi постiйнi витрати за варiантом Б включають додатковi суми амортизацiї нового устаткування та примiщень, а також витрати на виплату вiдсоткiв по дивiдендах. А розрахунковий обсяг виробництва невiдомий. Максимальний попит обмежений тiльки виробничою потужнiстю в 10000 од. Тому по кожному з варiантiв можна визначити максимальний прибуток i порiг рентабельностi. Цi данi показанi в таблицi 7.
Таблиця 7 - Економiчний аналiз варiантiв бiзнесу компанiй
| Показник |
Варiант А |
Варiант Б |
| Цiна реалiзацiї, грн/од. |
250 |
250 |
| Змiннi витрати, грн/од. |
170 |
100 |
| Маржинальний дохiд на вирiб, грн |
250-170 = 80 |
250-100 = 150 |
| Постiйнi витрати, тис. грн |
400 |
920 |
| Прибуток, тис. грн |
400 |
580 |
| Порiг рентабельностi, од. |
400000/80 = 5000 |
920000/150 = 6133,33 |
Бачимо, що, хоча варiант Б забезпечує значно бiльший прибуток, порiг його рентабельностi значно вищий вiд варiанту А. Тому варiант А є бiльш доходним при невеликих обсягах попиту.
Для оцiнки однакового сумарного прибутку по обом варiантам можна використати графiчний чи аналiтичний методи. Тут ми скористаємося аналiтичним методом, як бiльш точним.
Сервис онлайн-записи на собственном Telegram-боте
Попробуйте сервис онлайн-записи VisitTime на основе вашего собственного Telegram-бота:
— Разгрузит мастера, специалиста или компанию;
— Позволит гибко управлять расписанием и загрузкой;
— Разошлет оповещения о новых услугах или акциях;
— Позволит принять оплату на карту/кошелек/счет;
— Позволит записываться на групповые и персональные посещения;
— Поможет получить от клиента отзывы о визите к вам;
— Включает в себя сервис чаевых.
Для новых пользователей первый месяц бесплатно.
Зарегистрироваться в сервисе
Отож, сумарний прибуток — це маржинальний дохiд мiнус постiйнi витрати. Сумарний маржинальний дохiд — це маржинальний дохiд за одиницю продукцiї, помножений на шукому кiлькiсть одиниць Х. За варiантом А прибуток Пра
буде таким:
Пра
= 80*Х – 400000,
а прибуток Прб
за варiантом Б буде
Прб
= 150*Х – 920000.
Таким чином, можемо скласти рівняння:
80*Х – 400000 = 150*Х – 920000,
звiдки дiстанемо:
Х = (920000-400000)/(150-80) = 7428,57 ≈ 7429 од.
Знаходимо, що варiант А є бiльш вигiдним при випуску продукцiї до 7429 од. Якщо ж попит перевищить цю величину, бiльш вигiдним буде варiант Б. Для цього пiдприємству за варiантом Б потрiбно стимулювати попит.
Задача 5
Завдання:
Обгрунтувати необхiднiсть вкладення грошей фiрмою в устаткування (iнвестицiйний проект).
Ця фiрма бажає придбати устаткування, вартiсть якого 0,5*10 = 5 тис. грн. Це дозволяє збiльшити обсяг продаж на 0,7*10 = 7 тис. грн (в постiйних цiнах) на протязi двох рокiв. Витрати складуть 0,35*10 = 3,5 тис. грн. Реальна ставка доходу r = 10%, iндекс iнфляцiї n = 5*10 = 50% за рiк. У випадку реалiзацiї проекту цiни на продукцiю щорiчно будуть збiльшуватися на 3*10 = 30%, а витрати — на 6*10 = 60 % за рiк.
Розв'язок
Спочатку знайдемо грошову ставку доходу R, яка дорiвнює добутку реальної ставки доходу r на темп iнфляцiї n:
R = n*r – 1 = (1+0,1)*(1+0,5) - 1 = 0,7, або 70%.
Тепер знайдемо виручку, витрати та дохiд. Цi результати занесемо в таблицю 8.
Таблиця 8 - Розрахунок виручки, витрат та доходу, тис. грн
| Рiк |
Реалiзацiя |
Витрати |
Дохiд |
| 1 |
7*1,3 = 9,1 |
3,5*1,6 = 5,6 |
9,1-5,6 = 3,5 |
| 2 |
7*1,3*1,3 = 11,8 |
3,5*1,6*1,6 = 8,96 |
11,8-8,86 = 2,94 |
Для розрахунку поточної вартостi доходiв треба вираховувати коефiцiєнт дисконтування за формулою:
Kd
= (1 + R)-t
,
де t — поточний рiк. Коефiцiєнт зниження грошових доходiв складе:
1-(-0,1+0,5-0,3+0,6) = 0,3.
Цi розрахунки зведемо в таблицю 9.
Таблиця 9 - Розрахунки поточної вартостi доходiв
| Рiк |
Грошовi надходження, тис. грн |
Коефiцiєнт дисконтування Kd
при R = 0,7 |
Поточна вартiсть, тис. грн |
| 0 |
5 - устаткування |
1,0 |
5 |
| 1 |
5*0,93 = 4,7 |
(1+0,7)^(-1) = 0,588 |
4,7* 0,588 = 2,764 |
| 2 |
4,7*0,93 = 4,4 |
(1+0,7)^(-2) = 0,346 |
4,4* 0,346 = 1,522 |
| Чиста поточна вартiсть |
— |
— |
2,764+1,522-5 = -0,714 |
Оскільки чиста поточна вартiсть вiд'ємна, то проект, що ми розглядаємо, для нашої фiрми не вигiдний.
Задача 6
Завдання
В якостi найбiльш важливих характеристик (параметрiв) взуття експертами вибранi такi:
зовнiшнiй вигляд S,
мiцнiсть R,
зносостiйкiсть С,
гiгiєнiчнiсть G.
Значимiсть кожного з цих параметрiв оцiнена в балах i в якостi вихiдних даних подана в таблицi 10 (за завданням по варiанту число А = 2*10-20 = 0, число В = 3*10-30 = 0).
Таблиця 10 - Результати розрахункiв бальної оцiнки експертами параметрiв взуття за нашiм варiантом завдання
| Експерт |
Параметр |
| S |
R |
С |
G |
| 1 |
60 |
90 |
100 |
30 |
| 2 |
90 |
80 |
75 |
65 |
| 3 |
40 |
80 |
50 |
35 |
| 4 |
100 |
90 |
70 |
32 |
| 5 |
50 |
80 |
60 |
40 |
| 6 |
70 |
100 |
90 |
50 |
| 7 |
60 |
80 |
50 |
90 |
| 8 |
70 |
50 |
100 |
80 |
| 9 |
70 |
50 |
80 |
60 |
| 10 |
60 |
90 |
50 |
40 |
Данi про генеральну сукупнiсть експертiв, у вiдповiдностi з варiантом, наведенi в таблицi 11.
Таблиця 11 - Данi про генеральну сукупнiсть експертiв
| № варiанту |
Довiрчий коефiцiєнт t |
Допустима помилка репрезентативностi Mg |
Питома вага абсолютно квалiфiкованих експертiв r |
Питома вага менш квалiфiкованих експертiв q |
| 10 |
0,19 |
2,00 |
0,90 |
0,10 |
Необхiдно:
1. Сформувати iз генеральної сукупностi експертiв репрезентативну вибiрку за даними таблицi 11.
Вiдповiдь 1
Помилку репрезентативностi Mg розрахуємо на основi теореми Бернуллi за формулою:
Mg = t*(n / r*q )1/2
,
де t — довiрчий iнтервал (крiтерiй Стьюдента) для заданого рiвня вiрогiдностi р = 0,95 – 0,99; r — доля елементiв вибiрки, якi мають задану ознаку (з 10 — 9); q — доля елементiв вибiрки, якi не мають такої ознаки ( з 10 — 1); n — чисельнiсть репрезентативної вибiрки.
За цiєю формулою чисельнiсть репрезентативної вибiрки для нашого варiанту буде:
n = Mg2
* r*q / t2
= 2^2*0,9*0,1 / 0,21^2 = 8,163 ≈ 8 експертiв.
Необхiдно:
2. Оцiнити узгодженiсть думок усiх експертiв за допомогою коефiцiєнта конкордацiї W, а його значимiсть оцiнити за критерiєм Пiрсона для рiвня довiрчої iмовiрностi p, яка дорiвнює десь 0,95 – 0,99.
Вiдповiдь 2
Коефiцiєнт конкордацiї визначається за формулою:
W = 12*S / (m2
*(m-n) – m Σi
Σ
j
(tj
3
– tj
),
де n — число ознак (параметрiв, характеристик); m — число експертiв; tj
— кiлькiсть однакових рангiв, якi присвоює рiзним параметрам j-й експерт.
За вихiдними даними з таблиць 10 i 11 для заданого варiанту отримаємо: S = 203, m = 10, n = 4, tj
= 0. Тодi:
W = (12*203) / (10^2*(4^3-4)-10*(0^3-0)) = 0,41.
Тепер вирахуємо показник критерiя Пiрсона:
χ2
= 12*S / (m*n*(n+1)* Σ
Σ (
tj
3
– tj
) / (n-1),
або
χ2
= (12*203) / (10*4*(4+1)) = 12,18.
Щоб порiвняти отримане число з табличним, визначимо ступенi свободи для нашого випадку:
ν = n – 1 = 4 – 1 = 3.
Для наших вихiдних даних при р = 0,99 табличне значення параметру χ2
дорiвнює
χ2
табл
= 0,258 << 12,18,
тобто знайдений нами коефiцiєнт конкординацiї W є дуже значимим.
|